Uğur Dedektör
Sık Sorulan Sorular
 

Dedektör Arazide Kullanmak Yasalmı 

Firmamızdan aldığınız ürün size faturalı teslim edilir. Bu fatura yanınızda olduğu müddetçe cihazlarınızı evinizde, iş yerinizde, arabanızda ve arazide bulundura bilir kullana bilirsiniz. Tek yapmanız gereken sit alanlarına, askeri bölgelere, mezarlıklara ve özel şahıs arazilerine izinsiz girmemektir.

 

Dedektörle Gece Arama Yapmak Yasalmı

Gece arazide arama yapmanız yasal değildir.

 

Arazide Arama Yaparken Yakalanırsak Ne Yapmalıyız

Mezarlık, askeri alan,sit alanı, özel şahıs arazisine girmediyseniz cihazınızın faturasını gösterin ve burada define aradığınızı yerin bulunması halinde ruhsatlı kazı iznini alacağınızı ve kazı yapacağınızı söyleyin. 

 

Kazı Yaparken Yakalanırsak Ne Yapmalıyız ?

Elinizde cihaz yoksa orayı neden kazdığınızı güzel bir dille anlatmalısınız. Ama elinizde cihaz var birde defineyi bulmuş öyle yakalanmışsanız hemen avukatınızı arayın.

 

Elimizdeki Tarihi Eserleri Ne Yapmalıyız ?

Elinizdeki tarihi eserleri müzelere teslim etmelisiniz. Buna karşılık müze size oluşturacağı komisyonun belirleyeceği fiyatı verir. 

 

Dedektörle Gece Arama Yapmak Yasalmı

Gece arazide arama yapmanız yasal değildir.

 

Dedektör fiyatları


Dedektör kullanım alanları ve özelliklerine göre fiyatlandırılır.Dedektörlerin argesi için harcanan para ve zaman da fiyatlandırmada etken dir.bir dedektörün yapımı için bir yıl gibi bir süre harcanır. Bu süre zarfında başlanılan arge olumsuz da sonuçlana bilir.dedektörün yapımında firmanın geçmiş tecrübeleri daha önce imal ettiği dedektörlerin çalışma pirensipleri kullanıcı yorumları ve önerileri yeni cihazların daha kaliteli üretilmesini sağlar.

Müşterin in alım gücü ve ülkenin ekonomik durumu dedektörün fiyatın ın oluşturulmasında etkin rol oynar.dedektörün indiği arama derinliği.arama başlığı sayısı.teknik özellikleri de dedektörün fiyatını oluşturan etkenler içerisinde sayılır.

 

Altın dedektörü ve diğer dedektörler arasındaki fark

metalleri bulmak için üretilen dedektörlerin tamamı metal ayrımı yapamaz. Metalleri demir ve demir olmayan diye ayırt eden puls  cihazların yanı sıra metalleri kıymetli ve kıymetsiz diye ayıra bilen vlf dedektörler üretilmiştir. Birde definecilerin özellikle istediği altını görebilen altın ayrımlı dedektör talebi vardır ki tüm definecilen sahip olmak istediği cihaz işte budur.uğur elektronik olarak bu tür altın ayrımı yapabilen dedektörleri imala eden firmamız altını gördüğü derinlikden altın olarak ayrım yapabilen dedektörler imal etmektedir.siz değerli müşterilerimiz için 17 yıldır altın ayrımı yapabilen dedektörler imal etmekteyiz.farklı derinliklerde ve farklı özelliklerde imal edilen detektörlerimize uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz.

 

Kiralık dedektör

Çoğunluk la dedektör almaya gücü yetmeyen veya define işi ile profesyonel anlamda uğraşmayan kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir.dedektör ünü satmak isteyen bir çok dedektör satıcısı  dedektör kiralama yöntemini tercih etmemektedir.buna sebep olarak ta kiralan an dedektörün birkaç günde kullanımın ın öğrenilemeyeceğini ve hatalı kullanım dan dolayı arazide aranılan şeylerin bulunamayacağı iddiası dır.bu iddia kısmen doğru olmak la beraber aslında geri pilan da dedektörlerin söylen meyen hataların ın kiralma sırasında arazide kullanırken ortaya çıkacağı ve müşterin in o cihazı alacağı varsa da almaktan vaz geçeceği korkusu satıcı firma tarafından bilinmekte dir bu da o firmanın cihazını kiraya vermek istememesi ile sonuçlanmaktadır.

Dedektör satın almaya gücünüz yetmiyorsa kiralık dedektör hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

 

En iyi dedektör hangi dedektör sistemi dir

derin arama yapmak isteyen kişilere tavsiyemiz IB yani VLF sistem ile çalışan de sistem dedektör almaları dır. Yüzeysel arama yapacak kişilere tavsiyemiz puls dedektör almaları dır.kare başlık ile derin arama yapan puls sistemler sizi arazide yoracaktır ayrıca bu kare başlıklar ayrım yapmayan hantal arama başlıklarıdır.orman ve kayalık arazide bu başlıkları kullanma şansınız yoktur.

 

Define dedektörü

Bugüne kadar imal edilen bir çok dedektör hobi amaçlı imal edilmişlerdir. Derinlikleri olmayan bu dedektörler bugün bile avrupada coçukalrın ellerinde dir.dünyada define mantığı bir tek türkiye de farklıdır. Bizde define diynce küple bakraçla kazan la aranır.ve bu yüzeysel cihazlar bizim ülkemizde define ile uğraşan insanların işine yaramaz. Bir çok firma bu hobi cihazlarını definecilere derin arama diye satmışlardır. Uğur elektronik olarak 17 yıldır türk definecileri için uygun derin arama dedektörleri imal etmekteyiz. Bu dedektörler ayrımlı dedektörler dir.

 

Görüntülü dedektör ne demektir

Yer altında derine saklanmış gömüleri bulmak için imal edilen sensörlü cihazlara verilen isimdir.bu sistemlerde kullanılan sensörler aracılığı ile yerin manyetik alanı ölçülerek daha önce toprakta oluşturulan bozulumlar fark edilmeye çalışılır.bu sistemler de gelen veri tamamen yoruma dayalıdır.bu sistemler metalleri cinsine göre ayıramazlar..boşluk ve dolguyu ise net görebilirler.bu sistemler de derinlik olgusu halen daha tam olarak tespit edilebilmiş değil dir. Derinlik firma verileri dikkate alınarak çalışma yapılmaktadır.biz firma olarak conrad dedektörün yer altı görüntüleme sistemlerini tavsiye etmekteyiz.

 

Define ve definecilik ne demektir

Define yer altına gömülen saklanan kıymetli eşya mal demektir. Define ci ise bu saklanan defineleri bulmak için çaba sarf eden kişi demektir.tabi bu işlemi yapmak için bazı cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır.bunlardan en önemlisi dedektör ve alan tarama cihazları dır. Bir çok defineci yer altı görüntüleme sistemlerini de kullanmaktadır.ülkemizde uygulanmasına belirli ölçülerde izin verilen definecilik faaliyetleri 2863 sayılı kanun ile koruma altında dır. Dedektör ile arama faaliyetlerine izin verilir ken kazı yapmak ruhsata tabi tutulmuştur. Arama faaliyetlerinde sit alanlarına  mezarlıklar ve askeri bölgelere girmek kesinlikle yasaklanmıştır.bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi alam istiyorsanız uğur elektroniğin youtube deki kanalını ziyaret derek videolarımızı seyretmenizi tavsiye ederiz.

 

Dedektör videolarına ne kadar güvenilir

Sosyal medya da bir çok firma dedektörünü satmak için video çekip paylaşmakta dır.özellikle youtube de paylaşılan bu videolar dedektör almak isteyen insanlar tarafından izlenmekte ve almak istedikleri cihazın performansını arazide görmek istemektedirler.bunu fırsat bilen bir çok üçkâğıtçı yanıltıcı ve hileli videolar çekerek sosyal medya kanallarına atmaktadır.sizden ricamız almak istediğiniz dedektörü birde gidip firmada görmeniz ve orda size gösterilmesini istemeniz dir.videolarda gösterilen özelliklerin gösterilmesini istemeniz dir.

 

Güvenlik dedektörleri

Define ile hiçbir alakası olmayan bu dedektörler güvenlik amacı ile kullanılan üst arama veya araç arama kapı dedektörleri olarak üretilirler.kısa mesafelerde metal tespiti yapabilen bu cihazlar silah bıçak gibi güvenliği tehdit eden meteryallerin tespitine yararlar.

 

Alan tarama nedir 

Alan tarama dedektörleri veya çubuklar definecilerin büyük arazilerde işareti kaybolmuş defineleri boşlukları oda tünel ve mahsenleri bulmaları için imal edilen karmaşık ve halen daha sistemleri izah edilemeyen aletler dir.yüzler ce yıl öncesinden radyestezi yöntemi kullanılarak yapılmış bir çok alan tarama veya cubuk kullanılmaış tır. Ağaç dan veya farklı metal objeler kullanılarak yapılanlatrı da vardır .bazen de karşınıza şakül veya sarkaç olarak da çıkar lar. Kristaller den kıymetli metallerden yapılanları da bulunmaktadır. Asıl yapılış amaçları maden ve su bulmak olan bu aletler bugün defineciler için altını bulması için imal edilmektedirler.

 

Alan tarama nasıl çalışır

Alan taramaların nasıl çalıştığı daha tam olarak izah edilememiştir. Bilinen tek çalışma yöntemi insan vücudundaki enerjin in kullanılarak doğada mevcut var olan maddelerin yaydığı ışıma yani frekensın tespit edilmesi yöntemi dir.yani aradığınız ne ise düşüncesel anlamda ona konsantre olmak ve arazide hiçbir şeye yoğunlaşmadan elinizdeki çubuğun onu bulmasını istemek demektir.bu size biraz fantastik gelmiş olabilir ama bu yöntem bugün bazı üniversitelerin araştırma konusu bile olmuştur.

Bugün frekans destekli alan taramalar mevcuttur.bu alan taramalar sayesinde oluşturulan frekans gömülü metalin frekensı ile uyuştuğunda alan taramanın anteni sizi o yöne doğru yönlendirir.yine de metal tespitin de yüzde yüz değiller dir.

 

Dedektör nasıl yapılır

Dedektör yapımı için deneyimli bir mühendis kadrosuna ihtiyaç duyulmaktadır.internet den yayınlanan şema ve çizimler ile sadece puls dedektör yapabilirsiniz oda belli mesafelerden algılama yapabilen dedektörler dir. Yani oyuncak cihazlar dır.

 

Define yeri uzaydan tespit edilirmi

Defineciler arasında son zamanlarda yaygınlaşan uydudan yer tespiti söylentisi tamamen asılsız ve yalan dır. Hiçbir şekilde uydudan yer tespiti yapmak mümkün değildir. Bu iş için sizden para talep edenlere sakın itbar etmeyin.

 

Dedektör uydudan takip edilir mi

Hiçbir dedektör uydudan takip edilmemektedir.bu işlem çok karmaşık ve sıkıntılı bir yöntem olup bu işlem için bir çok faktörün bir araya gelmesi ve devletin yetkili kurumların ın bunu talep etmesi gerkmektedir.bu tamamen bazı kişilerin uydurduğu şehir efsanelerinden dir.hiç bir firma yaptığı dedektöre bu sistemi koymaz koymaya da ihtiyacı yoktur.

 

Dedektörün kullanım alanları nelerdir

Dedektörler bir çok alan da kullanılan komplike sistemler dir bugün define aramalrında ağırlıklı kullanılan dedektörler aynı zamanda askeri amaçlı silah,mayın ,mühimmad,sığınak aramalrı için de kullanılmaktadır.ayrıca güvenlik amaçlı kullanılşan ları da mevcuttur.farklı sektörlerde kullanılan gıda,tekstil,kuyumculuk vb gibi dedektör modelleri de mevcuttur. Hayatımızın bir çok alanın da kullanılan dedektör sistemleri uzun yıllar boyumca da kullanılacak gibi görünmektedi.

 

Dedektör nasıl kullanılmalıdır

 Üretilen dedektörler üretim amaçlarına uygun kullanılmalı dır.satın alınana bir dedektör kullanmaya başlanılmadan önce imaltcının oluşturduğu kullanım kılavuzu okunmalı ve kullanım ile ilgili oluşturulan video seyredilmek sureti ile kullanım öğrenilmeye çalışılmalı dır. Ayrıca dedektör ile arazide pratik yapılmak sureti ile cihazın kullanımını öğrenmek gerekmektedir.